Perşembe, Şubat 01, 2024

Ölmek üzere olan İstanbul futbolu için gerçekçi önlemler alınmalı


TFF İstanbul temsilciliğinin sahaların Cumartesi pazar maç planlamalarını 09:00 çekmek için ile aldığı karar spor okulunda ufak yaşlarda spor yapan bu ülkenin geleceği milyonlarca minik sporcular için adeta yıkım etkisinde.

Bu kararın İstanbul gibi nüfusu 20 milyona ulaşmış bir mega kentte zaten uygulanması imkansız. Aklı Selim olan her spor sever TFF şu soruları sorar.

1-Bu sayıları milyonları bulan yaşı ufak ligi olmayan sporcular nerede antrenman yapacak?

2-Halı sahada kurulmuş spor okulu yapıp kulüpleşmiş kulüpler nizami maç oynanmadığı için kendi sahalarında spor okulu yaparken başkasına ait binlerce zorluklarla ranta kurban gitmesi engellenmiş ve aylık yüz milyarca masrafı olan sahalarda ücretsiz oynaması haksızlık yaratmayacak mı?

3-Artan ekonomik maliyetler nedeniyle kapanma noktasına gelen elektrik, su, personel, kira, ecrimisil, doğal gaz bakım onarım ve bir çok gideri olan tesisin milyarlarca giderlerini TFF karşılayacak mı?

4-Spor okulu saatlerinde sahada 1 saat içinde yüzlerce çocuk spor yapabilirken sadece 2 saat içinde 22 çocuğun yüzlerce spor yapmak isteyen sporcuların spor yapmasına engel olması Türk sporu adına ne kadar doğru ?

Bence TFF ölmek üzere olan İstanbul futbolu için gerçekçi önlemler almalı bunlar bana göre

Spor Bakanlığı TFF ve Milli Eğitim Bakanlığı İl ve yerel yönetimlerle bir çalıştay yapıp;

1-İstanbul'a acil Gençlik Spor Bakanlığına ait nizami futbol sahaları yaptırmak. İstanbul’da saha yapacak arazi olmayan ilçelerin yakınlarındaki pilot bölgelere yan yana bir çok saha yapılarak İstanbul'daki futbolun ölmesi engellenmeli.

2-Okul saatlerinden antrenmana gelemeyen sporcular antrenman için için kulüplerine gitmesi sağlanmalı.

3-Hakem okulları açılmalı çağın en son teknolojileri ile doğru uzun vadeli eğitimlerle hakem yetiştirilmeli ve hakem ücretleri insani değerlere yakışır başka meslek yapma ihtiyacı duyulmayacak ücretlere çekilmeli.

4-Çanta kulüpler kapatılmalı her amatör A takıma 16/21 yaş arası esami listesine en az 9 oyuncu yazılmalı ve kulüplerin gençlere yatırım yapmaları zorlanmalıdır.

5-Sponsorluk bağış devlet kurumları TFF öncülük yaparak İstanbul'a en az 250 Futbol sahası yapılarak ligler en az 40 maç üzeri oynatılmalı ve Türk oyuncu havuzu geliştirilmeli. 

Bunlar benim yıllardır içinde bulunduğum İstanbul futbolu için çözüm önerilerim. Obezite ve diyabette Avrupa birincisi olmuş, sosyal ekran bağımlılığı ve kötü alışkanlıkların tuzaklarından el birliği ile bu genç ve çocukları sporla kurtaralım Futbolda Avrupa’nın yetiştirdiği değil bu ülkenin yetiştirdiği çocuklar ile başarılı olalım.

Sevgilerimle

Yazı: Murat Yılmaz

Hiç yorum yok:

Sultanbeyli son haftaya büyük avantajla girdi

İstanbul 1.Amator Lig 12.Grup'ta Sultanbeylispor zorlu Kanlıcaspor deplasmanından 6-3'lük skorla galip ayrılarak son haftaya şampiyo...