Pazar, Mayıs 26, 2019

Şampiyon Yeni Ortabayır kupasına kavuştu


İstanbul 2. Amatör Lig 8. Grup’u şampiyon olarak tamamlayan Yeni Ortabayırspor kupasını son maçından önce aldı.Son hafta Yahya Kemal Stadı’nda Büyük Ümitlerspor’u ağırlayan Yeni Ortabayırspor çekişmeli geçen maçı 5-3 kazandı. Karşılaşma öncesi İASKF adına şampiyonluk kupasını Kağıthane Spor Kulüpleri Birliği Başkanı ve İASKF Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Cevahir takdim etti. Ayrıca tüm futbolculara madalya verildi. Koray Yıldız yönetimindeki Yeni Ortabayırsporlu futbolcular galibiyetin ayrından şampiyonluk sevincini taraftarlarıyla kutladılar.

Ortabayırspor’dan daha eski bir Yeni Ortabayırspor!

Kağıthane ilçesine bağlı olan Ortabayır, Levent’teki dev alış veriş merkezlerinin hemen arkasında, Zincirlikuyu Mezarlığı’na komşu bir mahalle... Bu mahallenin 1989’da kurulan kulübü Yeni Ortabayırspor’unsa ilginç bir hikayesi var... Esasen Ortabayır mahallesinde futbolun geçmişi 1960’lara kadar dayanıyor. O dönemde mahalle gençlerinin forma giydiği Ortabayırspor isminde gayri federe bir kulüp mevcut. Ayrıca sonraki dönemde Yavuzspor isminde başka bir kulüp daha var. 1989’da Ortabayırspor’un ileri gelenleri kulübü federe etmek için girişimlere başlıyor ancak kendilerine o dönem verilen bir yanlış bilgi sonrası, Ortabayırspor isminde bir gayri federe kulüp olduğu için bu ismi alamayacaklarını düşünerek Yeni Ortabayırspor ismiyle federe oluyorlar. Ancak ilginç şekilde, Yavuzspor’un ileri gelenleri daha sonra Kadıköy-Feneryolu’ndaki Sahragençspor’u devralarak Ortabayırspor yapıyor. Yani Yeni Ortabayırspor, Ortabayırspor’a göre daha eski konuma geliyor! Lakin bir zaman sonra Ortabayırspor devredilip ismi Zeytinburnu Damlaspor olunca Yeni Ortabayırspor mahallenin tek kulübü olarak gençliğe hizmet ediyor.

Haber: Efkan Bucak

Hiç yorum yok:

İstanbul'da 94 yıllık kulüp kapanmanın eşiğinde

Türkiye’nin en köklü kulüplerinden Haydarpaşa Demirspor, zor zamanlar geçiriyor. Kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan kulübün sıkıntıları...