Pazar, Nisan 21, 2019

11 şampiyondan 9'u 3. Lig'e çıkacak! İşte statü ve eşleşme şeması

Bölgesel Amatör Lig'de 2018-2019 sezonu grup şampiyonları şöyle oluştu:1. Grup: Ağrı 1970 SK
2. Grup: Malatya Yeşilyurt Belediyespor
3. Grup: Kelkit Hürriyetspor
4. Grup: Yozgat 1959 FK
5. Grup: 68 Aksaray Belediyespor
6. Grup: Akşehirspor
7. Grup: Burdur Bucak Oğuzhanspor
8. Grup: Somaspor
9. Grup: Belediye Derincespor
10. Grup: 1877 Alemdağspor
11. Grup: Modafenspor


1 grup lideri arasında kura çekilecek, 8 takım birbiriyle eşleşirken, 3’ü bay çekecek. 8 takımdan galip gelen 4’ü 3. Lig’e çıkacak. Elenenler 4 takımdan 3’ü, ilk turu bay geçen 3 takımla eşleşecek. Burada kazanan 3 takım da 3. Lig’e çıkacak. Yenilen 3 takım, bir önceki turdan bay kalan bir ekiple birleşecek. Bu dört takım yeniden eşleşecek, kazananlar da 3. Lig’e çıkacak. TFF'nin ayarlamasıyla maçlar bölgesel olacak. Yani İstanbul ekiplerinin Doğu ekipleriyle eşleşmesi olası değil.


Formüle dökersek:


1. Tur
x-y
x-y
x-y
x-y
z (bay)
z (bay)
z (bay)
-------
X’ler kazanır, 3. Lig’e çıkar


2. Tur
z-y
z-y
z-y
y (bay)
---
Z’ler kazanır 3. Lig’e çıkar


3. Tur
y-y
y-y
--
Kazanan Y’ler 3. Lig’e çıkar. Yeniler Y’ler elenir.


TFF STATÜSÜ ŞÖYLE:


11 grup birincisi takım arasında öncelikle sıra kurası çekilir. Sıra çekim kurasına göre takımlar 1. kademede BAY kalacak 3 takım ve müsabaka oynayacak 8 takımın belirlenmesi için kura çekimi yaparlar. Kura çekiminde ayrıca 2. Kademede oynanacak olan müsabakalar için kura çekimi yapılır. 1. Kademede oynanacak 4 müsabakada mağlup olan 4 takımdan hangi 3 takımın müsabaka oynayacağı ve hangi takımın BAY olacağı belirlenir.

1.Kademe Müsabakaları
* Kura çekimi sonucunda 1.kademede müsabaka oynayacak olan 8 takım, küçük grup numarasından başlayarak büyük grup numarasına doğru birbirleriyle eşleşerek müsabaka oynarlar. Yani mesela 1. ve 2. Grup liderlerinin bu turda oynaması gerekirse, birbirleriyle eşleşecekler.
* 1.kademede oynanacak olan 4 müsabakada galip gelen 4 takım TFF 3. Lig’ine yükselir.
2.Kademe Müsabakaları
* 1.kademe müsabakalarında mağlup olan 4 takım arasında kura ile belirlenecek 3 takım ile BAY olan 3 takım olmak üzere toplam 6 takım, küçük grup numarasından başlayarak büyük grup numarasına doğru birbirleriyle eşleşerek müsabaka oynarlar.
* 2. kademede oynanacak olan 3 müsabakada galip gelen 3 takım TFF 3. Lig’ine yükselir.
3. Kademe Müsabakaları
* 2.kademe müsabakalarında mağlup olan 3 takım ve 2. kademede BAY olan 1 takım olmak üzere toplam 4 takım, küçük grup numarasından başlayarak büyük grup numarasına doğru birbirleriyle eşleşerek müsabaka oynarlar.
* 3.kademede oynanacak olan 2 müsabakada galip gelen 2 takım TFF 3. Lig’ine yükselir. Mağlup olan 2 takım ise şayet ilinde baraj müsabakası oynaması gerekiyorsa, bu müsabakayı oynamadan 2019-2020 sezonunda direkt Spor Toto BAL’da yer alır. Bu takımla baraj müsabakası oynayacak yerel lig takımı da 2019-2020 sezonunda Spor Toto BAL’da direkt yer alır.


 


Haber: Efkan Bucak


BÖLGESEL AMATÖR LİG'DE TÜM PUAN DURUMLARI VE SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

Hiç yorum yok:

İstanbul'da 94 yıllık kulüp kapanmanın eşiğinde

Türkiye’nin en köklü kulüplerinden Haydarpaşa Demirspor, zor zamanlar geçiriyor. Kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan kulübün sıkıntıları...